Poliklinika fyzioterapie, podiatrie a lymfoterapie

Kinesiotaping

Co léčí Kinesiotaping?

Kinesiotaping - podiatrické korekce

Kinesiotaping – podiatrické korekce

Kinesiotaping (čti kineziotejping) je metoda, kterou hojně používám na léčení bolestí svalů, vazů a kloubů, ať už se jedná o namožené, natažené či oslabené svaly, různé otoky nebo bolesti kloubů. Díky snadné aplikaci lze rovněž léčit bolestivé jizvy, stavy po ortopedických nebo onkologických operacích a široké uplatnění nachází metoda u sportovců všech odvětví.

Historie

Otcem kinesiotapingu je japonských chiropraktik Dr. Kase, který jako první experimentoval s aplikací pružné prodyšné pásky na postižená místa. Narozdíl od tradičních fixací svalů a kloubů “omotáním” pevnou textilní páskou, která sice zpevní oslabenou strukturu a zabrání dalším bolestem, Kase věděl, že k nastartování léčebného procesu je potřeba přirozený pohyb svalu nebo kloubu. Vyvinul tedy pásku z čisté bavlny se speciální vrstvou lepidla na bázi pryskyřice, která je svou pružností 140 až 160% naprostým unikátem.

Efekt a aplikace

Páska je aplikována na postižené místo tak, že umožňuje přirozený pohyb v plném rozsahu, oslabenému svalstvu zajistí potřebnou podporu a stabilizaci, stimuluje svalstvo a nervová zakončení a díky pevnému ale pružnému nalepení lehce přizvedává kůži a spojenou tkáň. To umožňuje volný přítok krve a dalších tělních tekutin do svalu a kolem něj. Zanícené tkáně jsou tak lépe čištěny vnitřním léčebným procesem našeho těla, bolest rychleji odeznívá a následné hojení je rychlejší.

Pro namožené svaly, které potřebují uvolnit od bolesti a ztuhlosti, je páska nanášena bez předpětí. Pro oslabené nebo vážněji zraněné svalstvo, které potřebuje více podpory a korekci pohybu, je páska nanášena s lehkým předpětím.

Současnost

Z výše popsaného je asi už teď zřejmé, že prvními pacienty byli zejména sportovci. Metodu kinesiotaping v počátcích proslavili zejména japonští olympionici v čele s volejbalovým týmem nebo třeba americký cyklista Lance Armstrong. Dnes můžete kinesiotaping u sportovců běžné vídat často svítivě červené pásky nalepené na rameních kloubech našich tenistek nebo u plážového volejbalu.

Kinesiotaping páska odolává vodě při běžném pocení a sprchování, což umožňuje terapii o délce 3 až 4 dní na jedno nalepení. Většina pacientů zaznamená zlepšení v postiženém místě již během prvních 24 hodin.

Kinesiotaping je ideálním doplňkem většiny procedur díky jejímu dlouhodobému působení. Pro zahájení terapie je vhodné kompletní vyšetření fyzioterapeutem a sestavení rehabilitačního plánu každému pacientovi na míru.

Čas a cena

Doba aplikace pásky je různá, stejně tak jako obtíže jednotlivých pacientů. Při jednodušší aplikaci stačí na výkon 30 minutový časový blok. Kinesiotaping stojí při 30 minutovém bloku 350,- Kč včetně materiálu viz. Ceník. Pokud je kinesiotaping aplikován v rámci terapie platí se pouze páska 10Kč/10 cm. Pro rekreační sportovce doporučuji aplikovat pásku před sportovním výkonem a ponechat jej na místě po dobu zmíněných 2 až 3 dnů.